Imiona Dziewczyn
Strona Główna Wstecz Imiona Dziewczyn Imiona Chłopców

 

ALICJA- imię uważane za angielskie zdrobnienie niemieckiego imienia Adelheid, czyli o szlachetnym obliczu i usposobieniu. Alicja to kobieta o silnie wyrobionym zamyśle i smaku artystycznym, oraz dużym poczuciu humoru; posiada twórczy charakter, który może się ujawnić w muzyce, literaturze lub aktorstwie. Lubi drogie życie, miłe towarzystwo i wystawne przyjęcia, jest przy tym dość rozrzutna; wbrew tym wszystkim cechom potrafi być bardzo rodzinna i oddana domowi. Kolor: żółty, Zwierzę: sarna

AGATA- do języka polskiego dostało się z języka greckiego poprzez łacinę. Oznacza dobroć. Osoba nosząca to imię jest bardzo uzdolniona artystycznie, ze szczególnymi skłonnościami do rozwijania talentu literackiego. Na każdym kroku ujawnia swój twórczy umysł, jest skłonna do dyplomacji. Ma wspaniałe poczucie humoru, co ułatwia jej stosowne wychodzenie z sytuacji życiowych. Dba o swój wygląd zewnętrzny. Kolor: biały, Zwierzę: dzik

 

ALDONA- to imię jest pochodzenia litewskiego, a znaczenie jego treści jest nieznaczne. Kobieta o tym imieniu jest energiczna, przedsiębiorcza, nie znosząca dwuznacznych sytuacji. W postępowaniu zasadnicza, choć także delikatna, zdolna obdarzyć innych swoimi głębokimi uczuciami. Dobra towarzyszka życia.

 

 ANNA- imię to pochodzi z języka hebrajskiego hanna, co znaczy łaska. To imię przypisane jest osobą niezwykle oddanym mężowi i dzieciom, a także całemu domowi. Nie przecenia towarzystwa, lecz także nie stroni od znajomości. Osoba wrażliwa na uroki krajobrazu i piękno wnętrz domowych. Lubi spokój, zgodę i harmonię we własnym środowisku. Ciągle poszukuje wygód, wykwintnego jedzenia i wyszukanych potraw. Jest bardzo umuzykalniona, lubi muzykę nastrojową. Potrafi postępować jak dyplomata, choć zdarza się, że swoim naiwnym zachowaniem się wszystko burzy. Posiada umiejętności naśladowcze, toteż bardzo często odnosi z tego korzyści.

BARBARA- Jest to imię pochodzenia nie ustalonego, bowiem może być greckiego lub rzymskiego. Niektórzy twierdzą, że rzymianie przyjęli od greków, a słowo barbara znaczy obca, cudzoziemka. Typ kobiety spokojnej, niezależnej, pewnej siebie i do perfekcji szlachetnej. Zawsze pozostaje lojalna wobec przełożonych, wierna swym życiowym zasadom, ciągle poszukująca dobrych rozwiązań trudnych spraw życiowych. Lubi poznawać inne kraje, toteż dużo czyta i podróżuje. Posiada talent artystyczny, który musi być odkryty przez inną osobę. Mimo, że lubi wolność, swobodę myślenia i działania społecznego, daje się prowadzić przez silną rękę męską. Jest wzorową matką i dobrą przyjaciółką męża. Bardzo czuła na krzywdę ludzką.

BEATA- imię pochodzące od łacińskiego słowa beata, czyli szczęśliwa, błogosławiona; w Polsce imię znane od XIV wieku. Beata jest kobietą spokojną, o wielkim sercu, które kieruje jej życiem, obdarzoną do tego gorącym temperamentem. Nie imponuje jej kierowanie innymi, woli wycofać się; lubi obcować z naturą i dalekie podróże. Kolor: żółty, Zwierzę: sikorka 
BOŻENA- imię pochodzenia starosłowiańskiego, znaczące obdarowana przez Boga lub błogosławiona; w Polsce występuje od XVIII wieku. Bożena jest kobietą bardzo wrażliwą i delikatną, a zarazem niespokojną i energiczną- potrafi zjednać sobie szerokie grono przyjaciół i wielbicieli, a jednocześnie wzbudzić niepokój i wątpliwość swoim impulsywnym i często nielogicznym zachowaniem. Lubi ciągły ruch, zabawę, dobre towarzystwo, taniec, muzykę i częste wyjazdy. Kolor: fioletowy, Zwierzę: żaba. DARIA- żeńska forma staropolskiego imienia Darayvahus, oznaczające tą, która podtrzymuje dobro. Daria jest kobietą, na pierwszy rzut oka, tajemniczą i nieodgadnioną, co wynika z jej powściągliwości w okazywaniu głębokich uczuć, gdy jednak pozna się ją lepiej, odkrywa się prawdziwy wulkan uczuć i namiętności. Zawsze jest miłą towarzyszką zarówno wielkich przygód, jak i przygód codziennego życia. Lubi taniec, muzykę, zainteresowanie otoczenia i szaleństwa w granicach rozsądku. Kolor: pomarańczowy, Zwierzę: kogut.

DIANA- imię rzymskiej bogini łowców, księżyca, lasów, opiekunki zwierząt, a także pani płodności. Zaczęto je nadawać na początku XIX wieku wraz z modą na imiona klasyczne. Sporadycznie występuje i dziś częstsze na Śląsku niż w innych regionach kraju. Kolor: fioletowy. Zwierzę: bóbr. 

 DOMINIKA- żeńska forma łacińskiego imienia pochodzącego od słowa dominicus, znaczącego: Pański, należący do Pana (Boga). Dominika jest zwykle kobietą atrakcyjną i zwracającą na siebie uwagę- zawsze chce być w centrum uwagi. Posiada ogromny urok osobisty i to nieopisane "coś" co przyciąga licznych adoratorów, których potrafi kokietować i zwodzić w nieskończoność. Lubi przebywać na łonie natury, chodzić na wesołe zabawy i przyjęcia oraz czytać dobra książki. Kolor: żółty. Zwierzę: karp.
ELŻBIETA- imię pochodzące od staro hebrajskiego słowa elszeba- co znaczy: Bóg mój przysięga. Od tego imienia pochodzi wiele bardzo popularnych imion: Eliza, Liza, Ilza, Elza, Izabela lub Izabella, Halszka, Luiza. Elżbieta jest kobietą skrytą i tajemniczą, ceni sobie swobodę we wszystkich swoich poczynaniach, posiada silne poczucie odpowiedzialności; jest zawsze dobrą dyplomatką; lubi dobrą literaturę, muzykę i odpoczynek na łonie natury. Kolor: zielony. Zwierzę: łasica

EWA- imię hebrajskie oznaczające osobę dającą życie. Osoba z tym imieniem jest mądra, o wzniosłych ideałach, stara się być samodzielna w myśleniu i działaniu. Jest często altruistką, poświęcającą wiele swych sił i czasu ludziom potrzebującym pomocy. W swym postępowaniu kieruje się dozą odpowiedzialności, czyni wszystko rozsądnie, a uciech życiowych zażywa z umiarem. Nigdy nie narzuca się innym. Jej lubianym kolorem jest czerń i jej odcienie. W miłości przewrotna, w rodzinie dość niestała.

EWELINA to osoba mądra, o wzniosłych ideałach, stara się być samodzielna w myśleniu i działaniu. W swym postępowaniu kieruje się dużą dozą odpowiedzialności, czyni wszystko rozsądnie, a uciech życiowych zażywa z umiarem. Nigdy nie narzuca się innym. Osoby te są często altruistami, poświęcają wiele swych sił i czasu ludziom potrzebującym. W miłości są przewrotne, a w rodzinie dość niestałe. Kolor: pomarańczowy. Zwierzę: ryjówka. 

 GRACJA- żeńska forma imienia pochodzącego od łacińskiego słowa gratus, czyli miły, wdzięczny, powabny. Gracja jest kobietą szlachetną, uczuciową i powabną. Bywa często zmienna i pozornie humorzasta- naprawdę nie potrafi ukrywać swych uczuć, więc reaguje żywiołowo i naturalnie na własne stany ducha i otoczenie. Zawsze stara się być miła, troskliwa i kochająca. Kolor: niebieski. Zwierzę: gołębica. 

HALINA- imię to utworzone zostało od imienia Helena, które pochodzi z języka greckiego, a oznacza blask, jasność, pochodnię. Zaś Halina jest pewna siebie, stanowcza, zaradna, ale także zmienna, małostkowa, nerwowa, wrażliwa. Łatwo można wyprowadzić ją z równowagi, a wtedy może być sarkastyczna i złośliwa. Lubi dalsze podróże, choć również kocha dom i rodzinę. Niezbyt łatwo przekonuje się do drugiej osoby, toteż dopiero w późnym wieku wychodzi za mąż. Kolor: różowy. Zwierzę: mrówka. 

HELENA- imię dodające blasku osobie, która je nosi - wszak o Helenę miała toczyć się wojna trojańska. Przeto Helena bywa zdecydowana, ma uzdolnienia kierownicze, nie lubi by jej ktoś wydawał polecenia lub rozkazywał. W postępowaniu przede wszystkim jest sprawiedliwa, szlachetna i prostolinijna. Niektóre sprawy załatwia intuicyjnie. Ceni towarzystwo, lubi otaczać się męższyznami, choć wierną pozostaje temu, którego wybrała. Niezbyt skora rodzić dzieci.
HONORATA- żeńska forma imienia pochodzącego od łacińskiego słowa honoratus, czyli czczony, szanowany, wielbiony. Imię oznacza więc osobę cieszącą się szacunkiem u innych. Honorata jest kobietą o stałych przekonaniach, wrodzonej pewności siebie i przykładnej lojalności. Ceni sobie swobodę myśli i działania, w obronie której jest w stanie podjąć bezkompromisową walkę. Bywają chwile, że potrafi być skryta i niedostępna- należy ją wtedy zostawić w spokoju. Kolor: pomarańczowy. Zwierzę: nietoperz.

IWONA- Imię pochodzenia germańskiego oznaczające osobę obdarzoną silną wolą oraz często niebezpiecznymi ambicjami. Osoby o tym imieniu mają niełatwy charakter, są materialistkami, lubią pieniądze i zaszczyty. Są bardzo subiektywne i niesłychanie przekorne. Cechuje je wyjątkowa aktywność. Kolor: niebieski. Zwierzę: wiewiórka.  

JUSTYNA- To imię pochodzi z języka łacińskiego od jego formy męskiej Justyn. Kobieta o tym imieniu należy do osób szlachetnych, dobrych i pragnących kierować innymi. W postępowaniu na co dzień jest praktyczna, zawsze analizująca sytuacje wszechstronne. A ponieważ posiada duży i praktyczny umysł organizatorski jest zawsze w działaniu zajęta, utrzymująca szerokie kontakty społeczne. W miłości ostrożna, ale stała. Dba o dom, rodzinę zakłada z opóźnieniem, nie lubi dzieci. Swoje kieruje na dobrych i porządnych fachowców. Lubi ład i porządek, nie znosi krzyku

 IZABELA- imię pochodzące od staro hebrajskiego słowa elszeba- co znaczy "Bóg mój przysięga". Izabela jest kobietą skrytą i tajemniczą, ceni sobie swobodę, we wszystkich swoich poczynaniach, posiada silne poczucie odpowiedzialności; jest zawsze dobrą dyplomatką; lubi dobrą literaturę, muzykę i odpoczynek na łonie natury. Kolor: pomarańczowy. Zwierzę: kura.  
JOANNA- żeńska forma imienia Jan., powstałej od łacińskiej formy tego imienia Joannes; przekształcenie imienia Janina; w Polsce znane już od XIV wieku. Joanna to kobieta bardzo energiczna i niezależna, ceni sobie własną indywidualność; potrafi być dobrym przywódcą, kierownikiem lub szefem, gdyż łączący w sobie dobrą znajomość ludzkich charakterów z uszanowaniem wartości moralnych i wrodzoną władczą naturą; lubi spokój rodzinnego ogniska i miłe nie narzucające się towarzystwo. Kolor: różowy. Zwierzę: mrówka. KAMILA- żeńska forma imienia pochodzącego od nazwy znanego rzymskiego ludu Camilli. Kamila jest kobietą o bardzo ujmującej i pociągającej osobowości, posiada wszechstronne uzdolnienia, które nie zawsze jest w stanie właściwie wykorzystać, potrafi być nieufna, zazdrosna i humorzasta, co jest wynikiem jej głębokiego przeżywania wszelkich stresów, rozterki niepewności; łatwo wdaje się we flirty i w miłosne afery; lubi dobrą zabawę, miłe towarzystwo i luksusy. Kolor: bordowy. Zwierzę: słoń.
KAROLINA- żeńska forma imienia pochodzącego od starogermańskich słów chral, carł, czyli małżonek, mąż; imię to stało się sławne od czasów Karola Wielkiego (742-814). Karolina jest kobietą o wszechstronnych umiejętnościach i zamiłowaniach- potrafi osiągnąć sukces wszędzie tam, gdzie skieruje swoje wysiłki; w towarzystwie jest zawsze lubiana i szanowana dzięki swobodnemu sposobowi bycia i subtelnemu poczuciu humoru; jest niezwykle zmysłowa o gorącym temperamencie; lubi muzykę, literaturę, filmy i niezwykłe podróże. Kolor: czerwony. Zwierzę: renifer. KATARZYNA- imię pochodzące od greckiego słowa katharos, czyli czysty, bez skazy; w Polsce imię to pojawiło się już na początku XIV wieku. Katarzyna jest kobietą oddaną przede wszystkim domowi i rodzinie, o który potrafi przykładnie dbać, ma również skłonności do rozmyślań, zwłaszcza na temat problemów metafizycznych; lubi dobre książki i spokojne życie. Kolor: czerwony. Zwierzę: łabędź.
MAGDALENA- imię znaczące dosłownie: pochodzące z miasta Magdalii. Magdalena to kobieta o bardzo pociągającej powierzchowności i beztroskim sposobie bycia; potrafi być zarówno urocza jak i czarująca, jaki i krnąbrna, leniwa i nie do wytrzymania. Chce, aby wszystko działo się po jej myśli i aby świat kręcił się wokół niej. Jest bardzo zdolna i nieprzeciętnie inteligentna, ale niekiedy zbyt leniwa, co powoduje, że przysparza sobie i najbliższym wiele kłopotów. Lubi wygodne życie, drogie prezenty, muzykę, taniec i ciekawe podróże. Kolor: czerwony. Zwierzę: sarna. 

MAŁGORZATA- Imię Małgorzata po łacinie i po grecku znaczy "perła". Można się spodziewać, że imię o takim pochodzeniu najlepiej będzie odpowiadało paniom o bardzo kobiecej naturze. Małgorzata należy do ludzi zrównoważonych, spokojnych, umiejących się przystosować do otoczenia i żyjących w zgodzie i harmonii z naturą. Małgorzaty żyją w swoich "intymnych małych światach". Kobiety te umieją cierpliwie czekać na swoje przeznaczenie. Lubią krąg rodziny i najbliższych przyjaciół. Umieją czerpać radość z codziennych kontaktów z ludźmi, z rozmów o wspólnych sprawach, o tym, co się dzieje w najbliższym otoczeniu. Dobrze się znają na kobiecej stronie życia, na wszelkich kobiecych umiejętnościach. Są dobrymi żonami, matkami i paniami domu. Ale aby Małgorzata w pełni stała się sobą, potrzebuje swojego męskiego dopełnienia, swojego odkrywcy. Dopiero u boku tego mężczyzny ujawni wszystkie wrodzone zalety ducha.

MONIKA- Nie wiadomo, co pierwotnie znaczyło imię Monika. W języku greckim jest podobne słowo monos, czyli "jedyny", ale wcale nie jest pewne, czy Monika to imię greckie. Monika należy do osób zgodnych, łagodnych, skorych do kompromisu i troszczących się o innych. Imię Monika rzeczywiście naładowane jest dobrocią, oddaniem i chęcią przychylenia nieba innym. Prawdziwe Moniki cenią sobie spokój i wygody. Główną sprawą w ich życiu jest wygodny dom, który potrafią wypełnić i przystroić masą ładnych drobiazgów. Mają większy talent do wydawania pieniędzy aniżeli do walki o pieniądze. Zgodnie z magią swojego imienia, najlepiej się czują w bezpiecznym cieniu silniejszej osobowości - najlepiej własnego męża lub kochanka. Nie mają też nic przeciw temu, aby ich wybrany chodził z głową w chmurach czy też bujał w obłokach. Gdy ich ukochany cierpi i popada w depresję - okazują się psychicznie silniejsze od niego i potrafią go podźwignąć z upadku. W późniejszym wieku swoje ambicje przenoszą na dorastających synów, rzadziej córki. Z imieniem Monika często wiążą się talenty artystyczne, a także zamiłowanie do antyków, obrazów starych mistrzów i muzyki dawnej. Moniki nie są nowatorkami i wolą sprawdzone wzory. W ogóle są miłośniczkami tradycji, najpewniej czują się przy typowo kobiecych zajęciach. Również ich poglądy na rodzinę i miłość są jak najbardziej tradycyjne

NATALIA- Istnieje podejrzenie, że męskie imię Natalis (a za nim żeńskie - Natalia) powstało przez pomyłkę. Imię Natalia zwykle noszą kobiety o wnikliwym umyśle i głębokich zainteresowaniach. Są za młodu poważne i nad wiek rozwinięte, tak jakby od najmłodszych lat miały świadomość tego, dokąd idą i do czego są przeznaczone. Są grzecznymi, dobrze ułożonymi córeczkami i starają się szczerze iść drogą wskazaną przez rodziców. Ale szybko okazuje się, że ich horyzonty są szersze, a cele leżą dalej. Często się zdarza, że Natalie interesują się abstrakcyjnymi dziedzinami wiedzy, pociąga je filozofia albo matematyka i trafiają do instytutów naukowych. Ale mają również bogate życie wewnętrzne, często wręcz mało zrozumiałe dla ich prostszych psychicznie rówieśników. Częste wśród Natalii są głębokie uczucia religijne. Jest więc wiele przyczyn, dla których Natalie wybierają towarzystwo starszych przyjaciół i również wśród starszych mężczyzn czują się na swoim miejscu. Natalie nie pchają się do pierwszych rzędów. Raczej wolą być odkrywane niż dbać o własną popularność. Instynktownie liczą na szczęśliwy los, który rzeczywiście ich nie zawodzi. W rezultacie wiele w swoim życiu zawdzięczają wyjątkowym zbiegom okoliczności.

MARTA- bardzo popularne w wielu krajach imię pochodzące od aramejskiego słowa marta, czyli pani. W Polsce pojawiło się już na początku XIII w. Marta jest kobietą o wrodzonym poczuciu sprawiedliwości, lojalności, uczciwości i dyplomacji. Charakter ma bardzo niezależny, ceni sobie spokój, swobodę i niezależność. Lubi dobrą muzykę i dalekie podróże. Kolor: niebieski, Zwierzę: skowronek. OLGA- żeńska forma staro rosyjskiego imienia stanowiącego prawdopodobnie przekształcenia skandynawskiego imienia Hegla znaczącego pomyślny, szczęśliwy. Olga jest kobietą o niespokojnym twórczym charakterze- zawsze potrafi znaleźć sobie pożyteczne zajęcie. Łatwo wprowadzić ją w zakłopotanie lub wyprowadzić z równowagi. Nigdy nie stara się nikomu narzucać ani wpływać na czyjąś opinię. Lubi sztukę, miłe towarzystwo i dobrą kuchnię. Kolor: różowy. Zwierzę: żyrafa. 

PAULINA- to żeńska odmiana imienia Paweł, czyli po łacinie Pau lus - mały. Pauliny mają charakter refleksyjny, skłonne są do zadumy, zagłębiania w sobie, a ich życie wewnętrzne zwykle bogatsze jest od zewnętrznej kariery. Jako dzieci są spokojne i grzeczne, wolą siedzieć w kąciku nad swoimi sprawami, niż dokazywać w gronie rówieśników. W dorosłym życiu też raczej nie ściągają na siebie uwagi publiczności i wolą zajmować się rzeczami, które powstają w ciszy niż hałaśliwą działalnością. Działają metodą małych kroków; są jak cicha woda. Ale zwykle dobrze znają swój cel i nie rozpraszają sił na błądzenie i pomyłki. Pauliny są obdarzone dobrą intuicją. Żyją bez pośpiechu i bez zbędnych szaleństw, starają się wokół siebie i swojego miejsca na świecie zachować spokój, porządek i zdrowe reguły. Wiele z nich osiąga profesjonalną biegłość w zawodach wymagających wiedzy i doświadczenia.

RÓŻA- imię pochodzące od łacińskiego słowa rosa, czyli róża; imię to oznacza osobę, która jest piękna i delikatna niczym róża. Róża jest kobietą bardzo wrażliwą, delikatną i ambitną; szuka przede wszystkim rodzinnego spokoju, i uznania w szerokim gronie przyjaciół; lubi taniec i muzykę oraz miłe spotkania, na których odznacza się właściwym sobie poczuciem humoru. Kolor: niebieski. Zwierzę: świerszcz.
STANISŁAWA- żeńska forma starosłowiańskiego imienia mogącego mieć wielorakie pochodzenia: oznacza osobę, która ma stać się sławna; jest sławna z racji posiadania pięknego rodu. Stanisława jest kobietą bardzo krytyczną, sceptyczną i energiczną, o ujmującej osobowości. Zawsze stara się być zajęta czymś pożytecznym, jednakże rzadko jest naprawdę zadowolona z owoców swojej pracy. Jest bardzo ambitna, żądna władzy i przywiązująca wielką wagę do wartości pieniądza. Lubi wygodne, dostatnie życie, dalekie podróże i miłe spotkania. Kolor: fioletowy. Zwierzę: koziorożec.  SYLWIA- żeńska forma imienia pochodzącego od łacińskiego słowa silvius, czyli leśny, żyjący w lesie, należący do lasu, dziki. Imię to oznaczało pierwotnie, zgodnie z dawnym rozumieniem lasu jako niedostępnej puszczy, osobę dziką, żyjącą na odludziu. Sylwia jest osobą wszechstronnie uzdolnioną, która potrafi ograniczyć swoje potrzeby i pragnienia do tego, co w danej chwili jest dostępne. Lubi dominować i wszystkie soje plany przeprowadza z iście matematyczną dokładnością, co sprawia, że może być niekiedy nieco uciążliwa dla otoczenia. Kolor: zielony. Zwierzę: gołąb. 

WERONIKA- wywodzona jest z greki od słów phero - nieść i nike - zwycięstwo. Jak widać Weronika nie jest typem "luzera", ale mimo tego jest obdarzona subtelnym humorem. Poza tym zawsze służy radą i wsparciem dlatego ma mnóstwo przyjaciół. Jej uzdolnienia kierują ją ku literaturze.

ZUZANNA- imię pochodzenia hebrajskiego wywodzące się od słowa szoszannah, czyli lilia. Osoba nosząca to imię ma zatem byś piękna i delikatna jak kwiat lilii, który jednocześnie jest symbolem czystości. Zuzanna to kobieta niezwykle wrażliwa, subtelna o wielkiej sile charakteru i uroku osobistym. Jest żądna władzy, o wybuchowym, niekiedy despotycznym sposobie bycia. Posiada głębokie przekonania religijne lub bardzo interesuje się problemami metafizycznymi. Obdarzona jest gorącym temperamentem. Lubi zwracać na siebie uwagę, ładnie się ubierać i zawsze mieć siebie godne zajęcie. Kolor: żółty. Zwierzę: koliber.